خلاص شدن از افکار تکراری

خلاص شدن از افکار تکراری

افکار تکراری ممکن است باعث ایجاد اضطراب، افسردگی، استرس و کاهش عزت نفس شوند. برای از دست دادن این افکار، می‌توانید از راه کارهای مختلف استفاده کنید. همه‌ی ما اشتباه می‌کنیم. شاید شما در گذشته کاری انجام داده‌اید که چندان مایه افتخارتان نیست. شاید برای حق خودتان ایستادگی نکرده‌اید و اجازه داده‌اید کس دیگری کنترل شما را بدست بگیرد. ممکن است موقعیت عالی‌ای را به خاطر ترس، از دست داده باشید. به جای سرزنش کردن خودتان، بهتر است خودتان را ببخشید و از آن اشتباه درس بگیرید. بدانید که شما انسان هستید و انسان‌ها می‌توانند اشتباه کنند. اما مهم این است که از اشتباهات خود یاد بگیرید و در آینده بهتر عمل کنید.

راه کارهای رهایی از افکار تکراری شامل موارد زیر است:

  • پذیرش افکار

گاهی اوقات ما سعی می کنیم از احساسات منفی خود فرار کنیم یا آنها را سرکوب کنیم. اما این کار ممکن است باعث شود افکار تکراری قوی تر شوند. به جای اینکه با احساسات خود مبارزه کنید، سعی کنید آنها را بپذیرید و به خودتان بگویید که این احساسات طبیعی و موقتی هستند. این کار می تواند به شما کمک کند تا با احساسات خود روبرو شوید و آنها را رها کنید.

  • ذهن آگاهی

یکی از راه‌های موثر برای جلوگیری از افکار تکراری، این است که به زندگی لحظه به لحظه خود توجه کنید. به جای اینکه در گذشته یا آینده غرق شوید، سعی کنید به آنچه که در این لحظه اتفاق می‌افتد، تمرکز کنید. می‌توانید از تمرینات ذهن آگاهی مانند تنفس، مدیتیشن، یوگا یا هر فعالیتی که شما را در اینجا و الان نگه می‌دارد، استفاده کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا از افکار منفی دور شوید و به آرامش برسید.

  • ارتباط با دیگران

گاهی اوقات ما نیاز داریم که با کسی که به ما اهمیت می‌دهد و ما را درک می‌کند، در مورد افکار و احساسات خود صحبت کنیم. این کار می‌تواند به ما کمک کند تا از تنهایی و انزوا خلاص شویم و از حمایت و درک دیگران بهره ببریم. می‌توانید با یک دوست، یک عضو خانواده، یک مشاور یا یک گروه پشتیبانی صحبت کنید و از آنها بخواهید که نظر و بازخورد خود را در مورد افکار خود بدهند. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا افکار خود را از یک زاویه جدید ببینید و راه‌حل‌های جدیدی را پیدا کنید.

  • شفقت به خود

گاهی اوقات ما خود را به خاطر افکار تکراری مقصر می‌دانیم و خود را مورد انتقاد و سرزنش قرار می‌دهیم. اما این کار ممکن است باعث شود افکار منفی قوی‌تر شوند و عزت نفس ما را کاهش دهند. به جای اینکه خود را محکوم کنید، سعی کنید با خودتان مهربان باشید و خود را به عنوان یک انسان با نقاط ضعف و قوت بپذیرید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا قدر خود را  بدانید و خودتان را تشویق کنید.

  • برخورد مناسب با انتقاد

زمانی که کسی از شما انتقاد می‌کند، سعی کنید به آن گوش دهید و از دفاع از خود یا حمله به مخاطب خودداری کنید. انتقادات ممکن است شامل اطلاعات مفیدی باشند که به شما کمک کنند تا بهتر عمل کنید. اگر انتقادات سازنده باشند، می‌توانید از آنها برای یادگیری و پیشرفت استفاده کنید و از فرد انتقاد کننده تشکر کنید و بگویید که از بازخورد او قدردانی می‌کنید. اگر انتقادات مخرب باشند، می‌توانید آنها را به عنوان یک چالش برای افزایش اعتماد به نفس خود در نظر بگیرید. می‌توانید به آرامی و با دلیل از خود دفاع کنید و نظر خود را بیان کنید.

  • احترام به خود

یکی از راه هایی که می‌توانید به خودتان احترام بگذارید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید با خودتان مهربان باشید، و از راهنمایی های زیر استفاده کنید:

  1. هر روز زمانی را به خودتان اختصاص دهید و در آن به کاری مشغول شوید که دوست دارید. می توانید طراحی کنید، داستانی کوتاه خلق کنید، یادداشت‌های روزانه بنویسید، یک ساز بزنید، یا هر کار دیگری که فکر می‌کنید دوست دارید. با داشتن چیزی به نام «زمان خودم» در هر روز، می‌توانید با خودتان مهربان‌تر و محترمانه رفتار کنید.
  2. ما اغلب به سرعت متوجه موفقیت‌های دیگران می‌شویم و از آنها قدردانی می‌کنیم، اما در تصدیق موفقیت‌های خودمان آنقدرها سریع نیستیم. این وضعیت باید جایی تمام شود. موفقیت‌ها و دستاوردهای خودتان را هم ببینید و بابت آنها از خودتان قدردانی کنید. زمانی که مشغول انجام کاری هستید که به آن افتخار می‌کنید، لحظه‌ای مکث کنید و به کارتان نگاهی بیاندازید. سپاسگزار خود باشید و پیروزی خود را مزه مزه کنید. از خودتان تعریف کنید. دستی به شانه ی خود بزنید و بگویید: «آفرین به من!»
  3. همه با انتقادگر درونمان آشنا هستیم، همان صدایی که به سرعت ما را قضاوت می کند و همیشه برای تحقیر کردن آماده است. خُب، وقتش رسیده که منتقد درونتان با حامی درونتان ملاقاتی داشته باشد. این وکیل مدافع اصلاً کیست؟ صدای دیگری درون سرِ شماست، صدایی که از شما دفاع می‌کند. زمانی که صدای منتقد درونتان با تمسخر و اهانت به راه افتاد، وکیل مدافع درونی شما ظاهر می‌شود و در حمایت از شما استدلال‌هایی ارائه می دهد. درحالی‌که صدای انتقادگر بر علیه شماست، صدای این وکیل درونی، حامیِ شماست. با پرورش این وکیل مدافع می‌توانید به خودتان بیشتر احترام بگذارید.
  4. به بدن خود احترام بگذارید؛ هر شب به اندازه کافی بخوابید، غذاهای سالم غذا بخورید و ورزش کنید. اگر احساس خستگی یا بیماری دارید، زمانی را برای استراحت کافی در نظر بگیرید و فراموش نکنید که سلامت جسم، سلامت روح را به دنبال دارد.
نتیجه

خلاص شدن از افکار تکراری و بهتر رفتار کردن با خود یکی از مهارت‌های مهم برای رشد و توسعه فردی است. افکار تکراری می‌توانند به شما کمک کنند تا نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید و راه‌های بهبود خود را پیدا کنید. اما برای اینکه از افکارتان بهره ببرید، باید بدانید چگونه با آنها رفتار کنید. برای استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی و رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.

سایر مقالات:

حسادت

برای افزایش اعتماد به نفس چه کنیم؟

خودآگاهی و راه‌های کسب آن