بی‌حسی و بدون هیجان بودن چگونه بوجود می‌آید؟

بی‌حسی و بدون هیجان بودن چگونه بوجود می‌آید؟

بی حسی و بدون هیجان بودن، وضعیتی است که در آن فرد احساساتی مانند غم، شادی، خشم، یا ترس را تجربه نمی‌کند. و یک وضعیت روانی است که در آن فرد قادر به احساس، بیان و پاسخ به احساسات خود و دیگران نیست. این وضعیت می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، مانند افسردگی، اضطراب، استرس، تروما، بیماری‌های عصبی، مصرف مواد یا داروها و غیره. بی حسی و بدون هیجان بودن میتواند باعث ایجاد مشکلات جدی در زندگی شخصی، اجتماعی، حرفه‌ای و عاطفی فرد شود.

دلایل ایجاد این مشکل

 • مشکلات روانی: برخی از مشکلات روانی، مانند افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه، و اختلال شخصیت مرزی، می‌توانند منجر به بی حسی و بدون هیجان بودن شوند.
 • استفاده از مواد مخدر یا الکل: استفاده از مواد مخدر یا الکل می‌تواند منجر به بی حسی و بدون هیجان بودن شود.
 • شرایط پزشکی: برخی از شرایط پزشکی، مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، و سکته مغزی، می‌توانند منجر به بی حسی و بدون هیجان بودن شوند.

علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. عدم توانایی در احساس احساسات
 2. احساس پوچی یا بی هدفی
 3. مشکل در تمرکز یا حافظه
 4. تغییرات در اشتها یا وزن
 5. مشکل در خواب

چند نکته برای کمک به خود در مقابله با این مشکل آورده شده است:

 1. به خودتان زمان بدهید. بهبودی از بی حسی و بدون هیجان بودن یک فرآیند زمان‌بر است.
 2. از حمایت دیگران بهره‌مند شوید. صحبت کردن با دیگران در مورد احساسات خود می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.
 3. از روش‌های مقابله سالم استفاده کنید. ورزش، مدیتیشن، و سایر روش‌های مقابله سالم می‌توانند به شما کمک کنند تا با احساسات خود کنار بیایید.
 4. اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید به تنهایی با  خود کنار بیایید، از کمک یک متخصص بهداشت روان استفاده کنید. یک متخصص بهداشت روان می‌تواند به شما کمک کند تا علت این وضعیت را تشخیص دهید و درمان مناسب را دریافت کنید.

عوارض

عوارض مختلفی می‌تواند داشته باشد، از جمله:

 1. مشکل در برقراری ارتباط با دیگران
 2. مشکل در انجام فعالیت‌های روزمره
 3. افزایش خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامت روان

درمان

برای درمان، لازم است که علت اصلی آن شناسایی و رفع شود. برای این منظور، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد، مانند مشاوره روانشناسی، درمان دارویی، تغییر سبک زندگی، انجام فعالیت‌های مورد علاقه، برقراری ارتباط مثبت با دیگران و غیره. همچنین میتوان از تکنیک‌هایی مثل آگاهی به لحظه حال، تنفس عمیق، تصویرسازی مثبت، خودمراقبتی و خودمحبت استفاده کرد تا احساسات را شناسایی، قبول و ابراز کرد. بی حسی و بدون هیجان بودن قابل درمان است و شما میتوانید دوباره احساسات خود را بازیابید و از زندگی لذت ببرید. برای رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.

مطالب مفید:

خودآگاهی و را ه‌های کسب آن

تغییر شخصیت

مدیریت ذهن و باورهای ناکارامد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + پانزده =