انزال مکرر

انزال مکرر

به گفته برخی از تحقیقات، انزال مکرر ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. این احتمال بر اساس مطالعه‌ای است که روی حدود ۳۲ هزار مرد در یک دوره ۱۸ ساله انجام شده است. محققان دریافتند مردان ۲۰ تا ۲۹ ساله‌ای که ۲۱ بار یا بیشتر در ماه به انزال می‌رسند، در مقایسه با کسانی که ۴ تا ۷ بار در ماه انزال دارند، ۱۹ درصد کمتر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند. این فقط مردان جوان نیستند که از این ترفند سود می‌برند. مردان ۴۰ تا ۴۹ ساله‌ای که حداقل ۲۱ بار در ماه انزال دارند نیز ۲۲ درصد کمتر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.

البته این تحقیق قطعی نیست و شواهد بیشتری برای اثبات این ارتباط لازم است. همچنین این تحقیق مشخص نمی‌کند که انزال از طریق رابطه جنسی باشد یا از طریق خودارضایی. عامل انزال می‌تواند در مزایای احتمالی آن موثر باشد. انزال همچنین می‌تواند با افزایش هورمون‌های مثبت مانند اوکسی‌توسین و دوپامین مرتبط باشد که باعث احساس خوبی، کاهش استرس و افزایش انگیزه می‌شوند.

دلایل و راه‌های درمان

انزال مکرر ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از این دلایل عبارتند از:

وضعیت موقت

  • انزال مکرر ممکن است یک وضعیت موقتی باشد که با تغییرات هورمونی، استرس، خستگی، رابطه جدید یا تحریک بیش از حد مرتبط باشد. در این صورت،این اختلال معمولاً بدون درمان بهبود می‌یابد.

عفونت یا التهاب

  • ممکن است نشانه‌ی یک عفونت یا التهاب در مجاری ادراری یا پروستات باشد. در این صورت، انزال مکرر ممکن است با علائم دیگری مانند درد، سوزش، خونریزی، تب یا ترشح همراه باشد. درمان این شرایط معمولاً با استفاده از آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضد التهاب انجام می‌شود.

اختلال عصبی- عضلانی

  • ممکن است نشانه‌ی یک اختلال عصبی یا عضلانی باشد که باعث اختلال در کنترل انزال می‌شود. در این صورت، این مشکل ممکن است با علائم دیگری مانند ضعف، بی حسی، اسپاسم یا اختلالات حرکتی همراه باشد. درمان این شرایط بستگی به علت آنها دارد و ممکن است شامل داروهای ضد اسپاسم، تزریق بوتاکس، جراحی یا فیزیوتراپی باشد.

اختلال روانی-رفتاری

  •  انزال مکرر ممکن است نشانه‌ی یک اختلال روانی یا رفتاری باشد که باعث افزایش تمایل یا فشار برای آن می‌شود. در این صورت، انزال مکرر ممکن است با علائم دیگری مانند اضطراب، افسردگی، وسواس، اعتیاد یا اختلال شخصیت همراه باشد. درمان این شرایط معمولاً با استفاده از داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی، ضد وسواس یا ضد اعتیاد، همراه با روان درمانی یا مشاوره انجام می‌شود
نتیجه

اگر شما از انزال مکرر رنج می‌برید و علت آن را نمی‌دانید، بهتر است با یک پزشک متخصص اورولوژی مشورت کنید. پزشک می‌تواند با انجام معاینه فیزیکی، آزمایشات خون و ادرار، سونوگرافی یا سایر تست‌ها، علت مشکل شما را تشخیص دهد و راه‌های درمان مناسب را پیشنهاد کند. در صورت نیاز به سکس تراپ با حضور در کلینیک جنسی ژوآ یا رزرو وقت مشاوره غیر حضوری کلیک کنید و از این خدمات بهره مند شوید.

مطالب دیگر :

هم‌جنس‌گرایی

اختلال ارگاسم، علل، تشخیص و راه‌های درمان

ترس از رها شدن