اختلال روانی چیست و انواع اختلال روانی کدامند؟

اختلالات روانی

اختلال روانی چیست و انواع اختلال روانی کدامند؟

اختلال روانی به گروهی از شرایط سلامت روان گفته می‌شود که بر تفکر، رفتار، احساسات و ارتباطات فرد تأثیر می‌گذارند. این شرایط می‌توانند باعث ایجاد ناراحتی، مشکلات اجتماعی، کاری یا تحصیلی شوند. اختلالات روانی ممکن است به عوامل ژنتیک، بیولوژیک، روان‌شناختی، محیطی یا ترکیبی از آنها برگردند. انواع اختلالات روانی بسیار متنوع و گسترده هستند.

برخی از دسته‌بندی‌های رایج اختلالات روانی

اختلالات اضطرابی

این اختلالات با تجربه‌ی اضطراب شدید، مداوم یا نامناسب مشخص می‌شوند. اضطراب ممکن است به شکل ترس، نگرانی، وحشت، فشار یا عصبانیت بروز کند. اختلالات اضطرابی شامل اختلال پانیک، اختلال وسواسی-اجباری، اختلال ترس از جاهای عمومی، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال اضطراب عمومی و دیگر اختلالات مرتبط با ترس و اضطراب هستند.

اختلالات خلقی

این اختلالات با تغییرات شدید، غیرمنطقی یا نامتناسب در خلق و خو مشخص می‌شوند. خلق و خو به حالت عاطفی یا روحی فرد اشاره دارد. اختلالات خلقی شامل افسردگی، اختلال دوقطبی، اختلال خلقی فصلی و دیگر اختلالات مرتبط با نوسانات خلقی هستند.

اختلالات روان‌گسستگی

این اختلالات با اختلال در ادراک واقعیت، تفکر منطقی، رفتار مناسب و ارتباط موثر مشخص می‌شوند. این اختلالات ممکن است باعث بروز توهم، هذیان، سایکوز، اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات مرتبط با اختلال در ادراک واقعیت شوند.

اختلالات شخصیت

این اختلالات با الگوهای رفتاری و روان‌شناختی ناسالم و ثابت که با انتظارات و استانداردهای اجتماعی سازگار نیستند، مشخص می‌شوند. این اختلالات ممکن است باعث ایجاد مشکلات در روابط، کار، تحصیل و احساس خودباوری شوند. اختلالات شخصیت شامل اختلال شخصیت ضداجتماعی، اختلال شخصیت مرزی، اختلال شخصیت وابسته، اختلال شخصیت خودشیفته و دیگر اختلالات مرتبط با الگوهای شخصیتی ناسالم هستند.

اختلالات رفتاری و اعتیادی

این اختلالات با الگوهای رفتاری و عادت‌هایی که باعث ایجاد مشکلات جسمی، روانی، اجتماعی یا قانونی می‌شوند، مشخص می‌شوند. این اختلالات ممکن است باعث ایجاد وابستگی، اعتیاد، افراط، کمبود کنترل یا اختلال در تحمل تنش شوند. اختلالات رفتاری و اعتیادی شامل اختلال سوءمصرف مواد، اختلال قماربازی، اختلال پرخوری، اختلال کمبود توجه-بیش فعالی و دیگر اختلالات مرتبط با رفتارهای اعتیادآور یا مخرب هستند.

اختلالات تکوین عصبی

این اختلالات با نقایص در توسعه مغز، سیستم عصبی یا سیستم ارتباطی مشخص می‌شوند. این اختلالات ممکن است باعث ایجاد مشکلات در یادگیری، تواناییهای شناختی، زبانی، حرکتی یا اجتماعی شوند. اختلالات تکوین عصبی شامل کم توانی ذهنی، اختلال طیف اوتیسم، اختلالات ارتباطی، اختلالات یادگیری و دیگر اختلالات مرتبط با توسعه مغز یا سیستم عصبی هستند.

اختلالات جنسی

این اختلالات با الگوهای رفتاری در هویت جنسی، تمایلات جنسی، عادت هایی که باعث ایجاد مشکلات فردی و یا اجتماعی می شوند و سایر اختلالات در چرخه جنسی مشخص می‌شوند. این اختلالات ممکن است یاعث ابجاد مشکلات در روابط زوجین، عدم اعتماد به نفس، اختلالات ارتباطی و دیگر اختلالات فردی شوند.

این فقط برخی از انواع اختلالات روانی هستند و هر یک از آنها نیازمند درمان‌های متفاوتی است. دریافت وقت مشاوره غیرحضوری کلیک کنید.

مطالب دیگر:

هویت جنسی چیست؟

استرس چیست و چگونه بر شما تاثیر می‏‌گذارد؟

ترس و رهایی از آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 6 =