اختلالات جنسی چیست و راه ‌های درمان آن کدامند؟

اختلالات جنسی چیست و راه ‌های درمان آن کدامند؟

اختلالات جنسی به مشکلاتی گفته می‌شود که در یک یا چند مرحله از چرخه واکنش جنسی بروز کرده و باعث نارضایتی، رنج، ناراحتی یا تعارض در فرد یا شریک عاطفی او می‌شوند. این مشکلات ممکن است در زمینه میل، برانگیختگی، ارگاسم، درد، یا رفتار جنسی ناسالم (چرخه جنسی) وجود داشته باشند. اختلالات جنسی ممکن است برمبنای عوامل عضوی، روانشناختی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی یا تاریخچه سوء استفاده جنسی باشند.

درمان 

روانشناسان برای درمان اختلالات جنسی از روش های مختلفی استفاده می کنند. برخی از روش های رایج عبارتند از:

  • درمان شناختی- رفتاری:

این روش به فرد کمک می کند تا باورها، نگرش ها و رفتارهای منفی خود را درباره جنسیت شناسایی و تغییر دهد. همچنین به فرد آموزش مهارت های جنسی، تمرین تنفس، خودآگاه سازی و رفع تحریک پذیری زودرس می دهد.

  • درمان دارویی:

این روش به فرد داروهای مناسب برای رفع علائم عضوی چون نعوظ ناقص، خشکی واژینال، کمبود هورمون ها یا اختلالات روانپزشکی مثل افسردگی و اضطراب تجویز می کند.

  • درمان زوج:

این روش به زوج ها کمک می کند تا با تعارضات، ناسازگاری ها و نارضایتی‌های خود در زمینه جنسی روبرو شوند و راه حل‌های مناسب برای بهبود رابطه خود پیدا کنند. همچنین به زوج ها آموزش می‌دهد که چگونه با هم صحبت کنند، از هم حمایت کرده و لذت ببرند.

  • خانواده درمانی:

در این روش به فرد و خانواده‌اش کمک می‌شود تا با عوامل فرهنگی، دینی، قضائی یا سایر عوامل خارج از فرد که بر سلامت جنسی او تأثیر دارند، مقابله کنند. همچنین به فرد و خانواده‌اش آگاه سازی و پذیرش خود و دیگران را آموزش می‌دهد.

 

با توجه به علل متفاوت ایجاد اختلال در چرخه جنسی علایم و نشانه های متفاوتی در فرد و شریک عاطفی او ایجاد می شود. اگر شما یا دوستانتان از اختلالات جنسی رنج می‌برید، پیشنهاد می کنم با یک کلیک در رزرو وقت مشاوره درمان مناسب خود را انتخاب کنید. اختلالات جنسی قابل درمان هستند و شما می‌توانید زندگی جنسی سالم و خوشایندی داشته باشید. 

مطالب دیگر:

انواع اعتیاد و راه‌های پیشگیری و درمان

بیش فعالی جنسی، علایم، مشکلات و درمان

واژینیسموس چیست؟و چگونه برطرف می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + سیزده =